Kancelaria Adwokacka

Rozwody , Podzialy majatkow , Prawo rodzinne

Wynajmujemy adwokata
Kancelaria Proces

Wynajmujemy adwokata – z kancelarii czy z urzędu?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że prawników na terenie naszego kraju jest pod dostatkiem i nikt nie powinien mieć najmniejszego problemu, aby znaleźć specjalistę, niezależnie od tego, w jakim mieście mieszka. Dla przykładu weźmy Pruszków, gdzie nie brakuje radców prawnych, adwokatów i innych kancelarii, do których w aspekcie porad prawnych moglibyśmy się zgłosić. Ogólnie mówiąc prawnik w Pruszkowie, to osoba bardzo popularna, a kancelarię znaleźć możemy tu na niemal każdej większej ulicy. Niemniej jednak nie może to dziwić, ponieważ także i popyt na ich usługi jest naprawdę duży, a klienci do kancelarii, przynajmniej tych najlepszych przychodzą każdego dnia. Niemniej jednak nie każdego stać na to, aby wynająć adwokata czy też radcę prawnego. Dlatego też istnieje coś takiego jak obrońca z urzędu. Czym w związku z tym różnią się obydwa podmioty?

Dla kogo jest obrońca z urzędu?

Oczywiste jest to, że po obrońcę z kancelarii sięga każdy, kto ma na to odpowiednie fundusze. Jak natomiast wgląda kwestia przyznania obrońcy z urzędu?

Jak się okazuje, jest to obrońca, który przyznawany jest przede wszystkim tym, których nie stać na wynajęcie adwokata, a jednocześnie w procesie sądowym muszą mieć swojego obrońcę. Warto jest podkreślić, że o obrońcę takiego może wnioskować każdy, a wystarczający do tego będzie wniosek pisemny, który składamy do sądu. Należy w nim umieścić wyjaśnienie takiej prośby, a więc przede wszystkim naszą sytuację materialną i powody, dlaczego nie możemy skorzystać z usług obrońcy z kancelarii. Jeżeli macie taką chęć możecie we wniosku umieścić także imię i nazwisko znanego wam adwokata, choć szansa na to, że akurat on będzie was bronił, jest niewielka, bo sąd w takiej sytuacji, wyznacza obrońcę losowo.

Jakość świadczonych usług

Wiele osób zasiadających na ławie oskarżonych, którzy bronieni są przez obrońcę z urzędu, jest zdania, że i tak nie mają szansy na korzystne dla nich zakończenie sprawy. Czy słusznie? Oczywiście, że nie, ponieważ należy podkreślić, że obrońca z urzędu to typowy adwokat z kancelarii. Dlaczego? Ano dlatego, że każdy adwokat, który chce świadczyć takie usługi ma także obowiązek bronić klienta z urzędu. W zasadzie, jeżeli zostanie do tego zobowiązany, to nie ma innego wyjścia.

Oczywiście istnieją obawy, czy będzie to robił równie zawzięcie, jak w przypadku klientów, którzy płacą mu z własnej kieszeni, ale większych wątpliwości co do tego mieć nie powinniśmy. Warto bowiem mieć na uwadze, że każdy obrońca pracuje przede wszystkim na swój własny rachunek i każda porażka jest swego rodzaju rysą na jego życiorysie.

Inną kwestią jest już natomiast to, że ciężko jest bronić osobę, która nie ma zamiaru z obrońcą współpracować, co także zdarza się o dziwo stosunkowo często.